Pokaż pracownikowi, że Ci się chce. Onboarding to must have.

Pierwszy dzień w pracy to wyzwanie nie tylko dla nowego pracownika.

Porządnie przeprowadzony onboarding to wizytówka twojej firmy i ważna część employer brandingu.

Pracodawca też musi zrobić wrażenie – podpowiadamy co zrobić, żeby było dobre.

Nawet jeśli biuro chwilowo przeniosło się do Internetu.

(Nie) na głęboką wodę

Etymologia onboardingu (procesu adaptacji nowego pracownika) może nie jest zbyt elegancka, ale za to przygodowa! Niczym pirat, świat biznesu podkradł nazwę z żeglarskiego landlubber on board (ang. szczur lądowy na pokładzie). Jest wiele artykułów o tym czym jest onboarding, ale niemniej ważne jest podkreślenie czym to zaproszenie „świeżaka” na pokład nie jest. Na pewno nie zarzuceniem nowej osoby zadaniami po przekroczeniu progu firmy. I nie suchym mailem z dostępem do chmury. Przede wszystkim nie jest pozostawieniem pracownika samego. Konsekwencje niechlujnego onboardingu mogą być bardzo dotkliwe.

Co robić wobec takich niepokojących danych? Jak powstrzymać rotację pracowników? Ten sam raport mówi, że dobrze przeprowadzony onbarding może zatrzymać ponad 90% pracowników na okres przynajmniej trzech lat. Zaplanowany i porządnie zrealizowany proces wdrażania pracownika w pracę przedsiębiorstwa to nie tylko gwarancja wysokiej retencji, ale również sposób na prawidłowe zarządzanie czasem. Wprowadzony do zespołu pracownik nie będzie błądził od osoby do osoby w poszukiwaniu odpowiedzi na proste pytanie. Będzie efektywniejszy i spokojniejszy, bez większego problemu współpracując z innymi zatrudnionymi, o ile będzie znał strukturę i kulturę organizacyjną firmy. To nie banał, a podstawa prowadzenia każdego biznesu, nieważne czy to startup, czy globalna korporacja – pracownikiem należy się od początku zaopiekować.

Mapa do skarbu

Od czego zacząć? Jak w każdym modelu biznesowym: od dobrej strategii. Znajdź optymalny sposób na przekazanie pracownikowi tego, co najważniejsze, czyli: 

W swoim planie uwzględnij czas na:

Preboarding, czyli to co pracownik musi lub może wiedzieć zanim zacznie u Ciebie pracę. Dlaczego zaczynanie wdrażania dopiero pierwszego dnia jest nieefektywne? Przeczytaj tutaj.

Onboarding, czyli wszystkie czynności, które mają ułatwić pracownikowi adaptację i odnalezienie się w nowej organizacji. Wprowadzenie do pracy ma kilka podstawowych funkcji: 

  • adaptacyjna: jak najwcześniejsze wykorzystanie potencjału pracownika, najlepiej od pierwszego dnia jego obecności na danym stanowisku,
  • motywacyjna: szybkie i sumienne zapoznanie pracownika ze środowiskiem pracy, co ma przełożenie na pozytywne postrzeganie przez niego nowego miejsca zatrudnienia,
  • społeczna: możliwość zapoznania się ze współpracownikami, poznania kultury organizacyjnej i zasad panujących w tym środowisku zawodowym,
  • organizacyjna: poznanie narzędzi pracy, struktury organizacyjnej czy innych formalnych procedur, obowiązujących regulaminów, swoich zadań.

Postboarding, czyli ewaluacja całego procesu. Co pracownikowi zostało w głowie? Czy odpowiedzieliśmy na wszystkie jego pytania, czy może sprawiliśmy, że pojawiły się nowe? Jak usprawnić wdrażanie kolejnych zatrudnionych?

Raz opracowana strategia onboardingowa będzie służyła wielu pracownikom. Trzeba tylko pamiętać o aktualizowaniu danych. ☺

Złapani w sieć

Rekrutacja, zatrudnienie i egzekucja projektów w wielu branżach przeniosły się do Internetu… Nowa przestrzeń do pracy to nowe narzędzia dla procesów onboardingowych. Przygotowane materiały takie jak prezentacje, video instruktażowe, wirtualne mapy biura, e-learningi, można wykorzystywać wielokrotnie, a procesy mogą dziać się jednocześnie.

Należy jednak pamiętać, że przeniesienie onboardingu do sieci wymaga od nas położenia większego nacisku na budowanie relacji. Podczas onboardingu online spotkań z nowym pracownikiem powinno być jeszcze więcej, niż zaplanowalibyśmy na pierwsze dni fizycznej obecności nowej osoby w biurze. Kalendarz stanie się na moment Twoją ulubioną aplikacją: trzeba będzie zaplanować spotkanie z managerem, z całym zespołem, z poszczególnymi członkami zespołu, z zarządem, z komórką HR. Poza wypełnieniem formalności, należy zadbać również o integrację i dobre relacje między współpracownikami, np. organizując spotkania o nieformalnym charakterze. Takie mamy czasy, że spotykamy się na kawie online. ☺

Brakuje Ci pomysłów na kreatywny onboarding?

Skontaktuj się z naszym specjalistą lub zajrzyj do  naszych onboardingowych inspiracji: