Grywalizacja w onboardingu

Kto był w harcerstwie, ten wie – życie jest wielką grą.

Uwielbiamy zdobywać nagrody, odhaczać zadania i nosić odznaki.

Wykorzystaj to podczas onboardingu i wprowadź nowego pracownika do firmy, angażując go w emocjonującą grę.

Choć nie jest to aż tak stary koncept jak najstarsze odnalezione gry planszowe (2600 r. p.n.e.), gamifikacja trudnych i zniechęcających procesów zadomowiła się już na dobre w biznesie i marketingu. Wszyscy znamy kogoś, kto zbiera naklejki na Świeżaki, biegamy charytatywne kilometry, uczymy się języków z Duolingo. Znamy przykłady grywalizacji w rekrutacji (np. zamknięcie kandydatów na staż w ING w escape roomie), ale czy przeszliście kiedyś onboarding w formie gry? 

Witamy na pokładzie! Kompleksowy onboarding według HUB HR.

Grywalizacja polega na wykorzystaniu mechanizmów gier do zmian zachowań i nastawienia, dla osiągnięcia określonych celów.

Dziecinnie prosty onboarding

Może być narzędziem do motywowania pracownika, budowania zaangażowania ludzi, zdobywania przez nich wiedzy lub umiejętności, czy też do rozwiązywania problemów. W ramach grywalizacji uczestnicy realizują różne zadania, wyzwania, misje, za które otrzymują punkty, odznaki, w dalszej kolejności przekładające się również na nagrody. Onboardingowy e-learning również łatwo zgamifikować, co może być użyteczne przy poznawaniu obowiązujących procedur, regulaminów, specjalistycznych terminów z branży, czy też informacji o produktach.

Grywalizacja to nie zabawa, choć udowodniono, że wzmaga produkcję endorfin! Nie jest jedynie zdobywaniem „nagród” za realizację zadań czy ukończenie misji, ale również przyswajaniem wiedzy i testowaniem umiejętności. Łączy w sobie grę i rywalizację – zakorzeniony w każdym człowieku mechanizm ewolucji, który zaspokajamy podejmując się kolejnych zadań i wyzwań, przy okazji realizując określone cele. 

onboarding grywalizacja jenga pracownicy integracja

Czy to się opłaca?

Grywalizacja w onboardingu jest skutecznym narzędziem w większych organizacjach. Zwłaszcza, kiedy jednocześnie (lub w krótkich odstępach czasu) zatrudniamy kilka osób. Możemy wtedy wprowadzić elementy pracy zespołowej lub rywalizacji. Ułatwia to adaptację i integrację z innymi nowozatrudnionymi pracownikami, może zmniejszyć stres związany z rozpoczęciem pracy, a dodatkowo pozwoli sprawdzić potencjał nowego zespołu, a nie tylko pojedynczych pracowników. Przy większej liczbie uczestników będzie to rozwiązanie bardziej opłacalne – wdrożenie grywalizacji wymaga zazwyczaj pewnych nakładów finansowych związanych np. z budową platformy, zakupem dedykowanej gry, zewnętrzną konsultacją. Należy też pamiętać, że rozwiązanie zakłada zastosowanie nagród – nie muszą one mieć wymiaru czysto materialnego – niemniej trzeba wziąć pod uwagę koszt produkcji gadżetów czy zakupienia takiej nagrody. Z kolei zbudowanie takiego rozwiązania samodzielnie może kosztować sporo czasu. 

Tylko czym są te koszta w porównaniu do zwiększenia zaangażowania pracowników o 48 procent i zmniejszenia rotacji zatrudnienia o jedną trzecią? Takie wyniki wykazano u firm, które wykorzystywały grywalizację podczas onboardingu (badanie The Aberdeen Group).

Firmy stosujące rywalizację w onboardingu zgłaszają zwiększenie zaangażowania pracowników o 48% i zmniejszenie rotacji zatrudnienia o 1/3

Jak ułożyć własną grę onboardingową?

Przede wszystkim, odetchnij. Nikt nie wymaga od Ciebie gry immersyjnej na poziomie Wiedźmina 3. To tylko (i aż) kwestia przekazania tej dawki wiedzy, którą miał być zasypany nowy pracownik, podczas gry, a nie na ustnym szkoleniu. Możesz skorzystać z mechanizmów gier, które znasz, zainspiruj się np. Monopoly. 

Układając grę, jasno określ oczekiwania i cele, jakie mają zostać osiągnięte, a następnie przełóż je na mierzalne i realne misje. Analiza celów i grupy docelowej jest niezbędna do poprawnego wdrożenia mechanizmów z gier. Takim celem może być na przykład usprawnienie procesu wdrażania nowozatrudnionych pracowników w kolejne poziomy funkcjonowania organizacji: w jej strukturę, zachodzące procesy, procedury, zasady, bez pominięcia kultury organizacji i najważniejszych dla niej wartości. 

Nagradzanie konkretnych zachowań na etapie onboardingu to sposób na zakomunikowanie pracownikom jakich postaw będziemy od nich oczekiwać w toku pracy. Jeśli podkreślamy, że jesteśmy firmą, która działa w oparciu o pracę zespołową, a w ramach rywalizacji onboardingowej wprowadzimy ranking indywidualny – wówczas komunikacja wartości nie będzie spójna.

teamwork onboarding grywalizacja gamification

Warto zastosować również takie elementy gry, które zainicjują kontakty z osobami z różnych działów firmy (np. zdobywanie od nich konkretnych informacji niezbędnych do realizacji zadania), co pozwala na szybszą i naturalną integrację ze współpracownikami. Nawet jeśli pracownik nie przyswoi od razu jakiejś informacji, będzie wiedział do kogo się zwrócić o pomoc w przyszłości. Zupełnie tak samo, jak Ty możesz poprosić naszego konsultanta o wsparcie w przygotowaniu onboardingowej grywalizacji lub skorzystać z gotowego scenariusza gry, który znajdziesz w naszym ebooku: