Benefity 2021 co możesz dać pracownikom?

1/3 Polaków deklaruje,

że w obecnej pracy brakuje

im benefitów.

Jakie benefity pracownicze stosować w firmie,

by przyciągnąć kandydatów

i zatrzymać pracowników

na dłużej?

Słowo benefit pochodzi z języka łacińskiego (bene – dobrze, facere – czynić) i jest ogólnym określeniem dodatkowego, pozapłacowego świadczenia pracodawcy dla pracownika. Benefity nie zmniejszają finansowej wysokości wynagrodzenia i nie można ich odliczyć od pensji jak deputatu

Po co dawać benefity?

Benefity to bardzo ważna część employer brandingu. Działania firm rozwiniętych w tym obszarze przyzwyczaiły nas do tego, że tzw. benefity pozapłacowe są standardem na rynku pracy, i to nie tylko na etapie rekrutacji. Polscy pracodawcy wydają na benefity ok. 14 miliardów złotych (dane Sodexo Benefits & Rewards Services Polska). Choć ta kwota wydaje się ogromna, koszty generowane przez rotację pracowników często przewyższają środki przeznaczane na benefity pracownicze. Ponad połowa respondentów wskazała „mniej atrakcyjne benefity pozapłacowe” jako powód zmiany pracy (raport „Employer brand research 2020”). Warto więc zainwestować w ten środek motywacyjny.

Najpopularniejsze benefity

W ogłoszeniach o pracę najczęściej powtarzają się: opieka zdrowotna, pakiet sportowy i rekreacyjny, ubezpieczenie na życie. Nie rzadziej przewija się przez nie pakiet relokacyjny, zwrot dojazdów do pracy czy możliwość nabycia akcji spółki. Powyższe benefity uznaje się już za standard i w przypadku wielkiej konkurencji na rynku pracy pracownika, mogą być niewystarczające do przyciągnięcia tego wymarzonego kandydata. Zwłaszcza, jeśli rekrutujemy w branży IT: o benefitach dla programistów krążą już legendy. Od basenów z kulkami, przez sale z konsolami do gier, aż po łóżka przy biurkach. Niektóre wywołują śmiech i stają się bohaterami internetowych memów (jak “owocowe czwartki”), ale takich trendów w dbaniu o “pracoszczęście” nie można lekceważyć. Jeśli benefit pracowniczy odpowiada na potrzeby pracownika i współgra z otaczającą go rzeczywistością oraz kulturą organizacyjną przedsiębiorstwa, to znaczy, że jest dobrym benefitem.

Idealny benefit

Potrzeby pracowników zmieniły się diametralnie w ciągu ostatniego roku. Obostrzenia i środki ostrożności związane z pandemią odebrały 2/3 polskich pracowników możliwość wykorzystania przysługujących im benefitów (raport firmy Sodexo Benefits & Rewards Services Polska, 2020). “Zmarnowały się” dopłaty wyjazdów służbowych, firmowe obiady i karnety do klubów fitness. Jakich benefitów oczekują pracownicy w 2021 roku?

Najczęściej wskazywana cecha idealnego benefitu to wsparcie domowego budżetu. Pozostałe cechy to elastyczność, wsparcie zdrowego stylu życia, wyjątkowość, nowoczesna forma (elektroniczność, mobilność) i pomoc w zaspokojeniu potrzeb kulturalno-rozrywkowych. 

Jakie benefity spełniają te cechy? 

 • poszerzone pakiety opieki medycznej 
 • opieka psychologa i psychiatry
 • ubezpieczenie obejmujące zadeklarowanego partnera (ważne dla pracowników pozostających w nieformalnych związkach)
 • dofinansowanie do usług opieki nad dziećmi 
 •  dofinansowanie posiłków (catering, bony do aplikacji z jedzeniem na dowóz)
 • zwroty kosztów za okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe 
 • vouchery na masaże i wizyty u fizjoterapeuty 
 • vouchery na wydarzenia kulturalne (również online)
 • certyfikowane szkolenia internetowe (zewnętrzne)
 • kursy językowe online
 • bon “turystyczny”, czyli dofinansowanie do urlopu
 • w biurze: fotele do masażu, strefy relaksu i nap roomy, czyli pokoje do drzemek
 • system kafeteryjny: pracodawca przeznacza określoną kwotę na pracownika, a ten sam wybiera benefity, z których będzie korzystać dzięki wkładowi finansowemu firmy

Pracodawcy w Polsce przeznaczają nawet 850 mln złotych rocznie na benefity, z których ich pracownicy nie korzystają. Nie marnuj pieniędzy na rozczarowanie pracownika – zaproponuj mu coś, czego naprawdę potrzebuje. Nie masz pewności czy odpowiednio dbasz o pracowników? A może nie wiesz czy Twoje ogłoszenie o pracę jest wystarczająco atrakcyjne? Skontaktuj się naszym specjalistą.