W polskiej kulturze biznesowej nadal pokutuje przekonanie, że brak krytyki czyjejś pracy powinien zostać odebrany jako zadowolenie. Taki „zimny chów” zwykle skutkuje tym, że pracownik nie czuje się doceniany. Docenianie to przyznanie czemuś lub komuś wartości i znaczenia, z jednoczesnym poczuciem emocjonalnego powiązania. Jeśli chcemy mieć pracowników zaangażowanych w życie firmy i zadowolonych ze swojej pracy, potrzebujemy używać jasnych komunikatów. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów:
1. Przybijaj piątki lub „żółwiki” – drobny gest, z którego warto uczynić codzienną praktykę – psychologicznie sprawia, że czujemy się jak zawodnicy w jednej drużynie. To dobra reakcja na drobne sukcesy, np. wyczyszczenie listy „to do” przed końcem pracy.
2. Daj cukierka – to inna forma „piąteczki”, która pozornie wydaje się dziecinna, a w rzeczywistości jest dziecinnie prosta. Natychmiastowa gratyfikacja działa również na dorosłych. 😉 Można użyć takiej symbolicznej metody doceniania w przypadku nieskomplikowanych rzeczy, np. za wpisywanie się na covidową listę obecności.
3. Zaproś na lunch lub kawę – Twój czas i Twoja uwaga to też forma docenienia pracownika. Oprócz okazji do świętowania jakiegoś sukcesu, może posłużyć jako wstęp do rozmowy rozwojowej. To bardzo indywidualna forma docenienia pracownika.
4. Zadzwoń i pogratuluj – wersja zdalna – pandemiczna rzeczywistość wielu z nas odebrała wyjścia na kawę czy nawet spotkania w pokoju socjalnym. Video chat to idealny substytut podejścia do biurka i podziękowania pracownikowi za realizację zadań.
5. Wyślij chocotelegram – kto by nie chciał takiego upominku? „Dziękuję”, „Gratuluję” czy „Dobra robota!” smakują jeszcze lepiej w wersji jadalnej.
6. Wyślij lub wręcz kwiaty – istnieją gesty, które nigdy nie wyjdą z mody. Nie znasz się na mowie kwiatów? Postaw na klasykę i… poproś florystkę o radę (ale podpowiemy, że gratulacje składa się zwykle za pomocą fioletowych i żółtych kwiatów!). Modnym ostatnio twistem jest obdarowywanie kwiatkami doniczkowymi albo nasionkami – symbolizuje to wdzięczność i docenienie długoterminowe.
7. Grupowa pizza/śniadanie/pikolo/prosecco – nie zawsze trzeba doceniać indywidualnie – niektóre sukcesy to rezultat zespołowych wysiłków. Warto czasem zatrzymać na chwilę pracę w swojej firmie i wspólnie świętować. To narzędzie budujące wspólnotę oraz podkreślające udział każdego członka zespołu w projekcie.
8. Daj kudosa – to trochę jak zbieranie lajków na Facebooku, ale w prawdziwym życiu. System przyznawania kudosów zależy od kultury organizacji, ale mogą to być naklejki, wiadomości w firmowym intranecie, karteczki na biurowej tablicy czy rodzaj „poczty francuskiej”. Możecie ustalić frekwencję i kategorie albo dać pracownikom maksimum wolności – niech przyznają kudosy komu chcą, kiedy chcą i za co chcą. Niezależnie od tego na jaki system się zdecydujecie, w kudosach chodzi o to, by wszyscy w firmie uczyli się doceniania, wyrażania wdzięczności i wzajemnego uznania na co dzień.
9. Opublikuj pochwałę na Linkedin – najbardziej biznesowe medium społecznościowe wprowadziło narzędzie do doceniania pracowników (czyli publikowania wspomnianych wcześniej #kudosów). Wystarczy wejść na czyjś profil i z menu „więcej” wybrać „Udziel pochwały”. Niech świat wie jakiego masz super pracownika!
10. Pochwała podczas spotkania teamu – nie musisz kryć się po kątach – wyjątkową postawę warto docenić przy innych osobach. Pokazać kto jest wzorem do naśladowania i jakie działania są premiowane i doceniane. Może moment na docenianie na stałe wejdzie do agendy firmowych spotkań? Pamiętaj, że osoby, które nie czują się doceniane, nie nauczą się doceniać.
11. Zapłać bonus specjalny – tzw. recognition bonus, czyli gratki, właśnie dostałeś premię! W formie dodatkowego przelewu na konto lub np. voucherów.
12. Daj podwyżkę – tego nie będziemy wyjaśniać. Jeśli ktoś ciężko pracuje, a Twoja firma zbiera tego owoce – doceń jego wysiłki i daj mu „udział” w plonach.